Dostawcy

Brak dostawców

Perfumy z wetiwerem

Perfumy z wetiwerem

Wetiwer to składnik bardzo chętnie wykorzystywany w perfumiarstwie - zawierają go zapachy dla kobiet i mężczyzn, także te najpopularniejsze. Składnik ten, którego prawdziwa nazwa brzmi "wetiweria pachnąca", to rosnąca w południowo-wschodniej Azji wieloletnia trawa. Roślina ta ma bogate zastosowanie, między innymi w tradycyjnej medycynie, a z jej liści tworzy się żaluzje i wonne wachlarze. Perfumiarzy jednak interesują jej korzenie. Składnik ten sprawia, że wzbogacone w niego perfumy nie tylko mają charakterystyczny, wyjątkowy zapach, ale też... wpływają na samopoczucie. 

perfumy z wetiwerem

Coco Chanel Mademoiselle

Jak pachnie wetiwer? 

Woń rosnących w ziemi korzeni wetiwerii jest bardzo charakterystyczna i, co ciekawe, złożona. Nie jest to więc tylko zapach trawiasty, a nawet trudno jest jednoznacznie stwierdzić, by perfumy z wetiwerem miały taki właśnie charakter. Owa "zieloność" zdecydowanie mocniej bywa wyczuwalna w perfumach męskich zawierających ten składnik. W damskich zwykle na pierwszy plan wybijają się dużo łagodniejsze tony tej charakterystycznej woni. Jakie? Są one zróżnicowane, stąd perfumy z wetiwerem mogą pachnieć bardzo różnie i czasami tylko wprawny nos jest w stanie wśród innych nut rozpoznać zapach tej azjatyckiej trawy.

Oczywiście wiele zależy też od połączenia wetiweru z innymi nutami (jedne będą wydobywać z niego szyprowe nuty, inne - łagodzić jego charakter), jak również od miejsca pochodzenia rośliny. Ziemisty zapach trawy to tylko jedna z możliwych wyczuwalnych nut, tak samo jak typowy zapach drzewny. Dają się zauważyć też dymne nuty, nadające perfumom głębię, ale też... czekoladowe. Jest to jednak woń znacznie szlachetniejsza niż typowy zapach gourmet, jaki znaleźć można w perfumach - "słodziakach". Wetiwer pochodzący z Haiti - kraju-lidera w produkcji tego składnika, często też pachnie jak słodki grejpfrut, w innych zaś przypadkach na pierwszy plan wybija się... słoność. 

Meskie perfumy z wetiwerem

Chanel Bleu De Chanel

Widać zatem, że perfumy mające w składzie wetiwer automatycznie stają się niezwykłe i bardziej złożone. To między innymi dlatego składnik ten jest tak chętnie wykorzystywany - pozwala uczynić zapach zmiennym, złożonym i głębokim, po kolei odkrywającym różne akcenty (zwłaszcza że wetiwer dość długo daje się wyczuć na skórze, nawet gdy inne nuty już się ulotnią). 

Hermes Terre D Hermes

Hermes Terre d Hermes

Perfumy poprawiające nastrój i redukujące stres

Jednak wetiwer to nie tylko piękny zapach.  Ważnym, z punktu widzenia użytkowników, walorem tego składnika jest też fakt, że ma on działanie odprężające i poprawiające nastrój. Warto więc wzbogacone nim perfumy stosować na wieczór, ale też w ciągu dnia, na przykład do pracy, by zmniejszyć odczuwany stres.

Damskie perfumy z wetiwerem

Thierry Mugler Angel Muse

Zostaw odpowiedź