Perfumy o zapachu paczuli

Perfumy o zapachu paczuli

Paczula to jeden z bardzo popularnych składników perfum. Znajduje się zarówno w kompozycjach zapachowych przeznaczonych dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Warto zatem dowiedzieć się o niej czegoś więcej- czym jest, skąd pochodzi, jak pachnie, jakie ma właściwości oraz w jakich kompozycjach zapachowych można ją znaleźć.

Perfumy o zapachy paczuli

Lancome La Vie Est Belle

Czym jest paczula?

Paczula, znana również pod nazwą paczulki lub paczulki wonnej to roślina pochodząca z Azji Południowej. Należy do rodziny jasnowatych. Niektórzy mówią o niej paczuli i właśnie ta forma jest najbardziej zbliżona do nazwy z języka tamilskiego- paććai ilai, co oznacza zielony liść. 

Armani Si

Giorgio Armani Si

Szczypta historii

Określenie zielony liść jest jak najbardziej adekwatne, bowiem to właśnie liście tej rośliny są niezwykle aromatyczne i z nich wytwarza się pachnący olejek, którego historia sięga czasów starożytnych. Do Europy ponoć sprowadził go Napoleon, przywożąc nasączone nim szale- jednak nie w celu nadania im pięknego zapachu, tylko odstraszenia moli.  

Paczula została spopularyzowana w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia przez hipisów, którzy chętnie jej używali ze względu na zapach przywodzący na myśli dalekie kraje.

Coco Chanel Mademoiselle

Coco Chanel Mademoiselle

Jak pachnie paczula?

Jej zapachu nie da się jednoznacznie określić. Przypomina kamforę czy piżmo z nutą wilgotnej ziemi. Jest on niebanalny i intrygujący, a przez to wywołuje różne wrażenia. Niektórzy go uwielbiają, inni nie lubią, ale jedno jest pewne: perfumy z paczulą nieustannie cieszą się dużą popularnością.

Mugler Angel

Thierry Mugler Angel

Perfumy o zapachu paczuli

Najłatwiej ją znaleźć w perfumach orientalnych i szyprowych ze względu na korzenny aromat. Jednak pojawia się także w innych rodzajach perfum. Świetnie współgra z takimi składnikami jak: drzewo sandałowe, drzewo cedrowe, mirra, wetyweria, róża, bergamotka czy jaśmin, a nawet cytrusy. Zapach paczuli często pojawia się w nutach bazowych i to nie bez powodu, ma bowiem właściwości utrwalające zapach. Co więcej, sprawia również, że inne nuty są lepiej wyczuwalne. Potrafi także dodać świeżości i pięknie dopełnić kompozycję.

Zostaw odpowiedź