Czym różni się woda perfumowana od toaletowej? EDP vs EDT?

Czym różni się woda perfumowana od toaletowej? EDP vs EDT?

Używanie perfum to dla wielu osób dopełnienie nie tylko stylizacji, ale nawet wizerunku. Często zatem produkty te są stosowane na co dzień, ale wiedza na ich temat wcale nie jest bardzo duża i powszechna. Nie wszyscy zdają sobie sprawę na przykład z tego, jak szeroka tak naprawdę jest rodzina produktów zapachowych. Najbardziej zaś interesujące jest to, czym woda perfumowana różni się od toaletowej. Nie wiedząc tego, łatwo można zaopatrzyć się w produkt, z którego jakości nie będzie się zadowolonym/zadowoloną. 

Woda perfumowana

Coco Chanel Mademoiselle

Woda perfumowana to nie perfumy!

Na początek warto jednak uświadomić sobie fakt, że produkt, jaki powszechnie nazywany jest perfumami, jest tak naprawdę wodą perfumowaną, o czym świadczy przede wszystkim oznaczenie na opakowaniu, zwykle po francusku - eau de parfum. Prawdziwe perfumy - parfum, są bardzo trudno dostępne. Nie znajdzie się ich w zwykłej drogerii ani nawet perfumerii, przy tym często nawet najwięksi kreatorzy perfum nie wypuszczają takich produktów na rynek.

Dlaczego? Są one wyjątkowo ekskluzywne. Prawdziwe perfumy odznaczają się najwyższym spośród wszystkich produktów zapachowych stężeniem olejków zapachowych. Zwykle sięga ono 20-43%. To oznacza, że takie produkty mają niezwykłą moc, nieporównywalną z tą, jaką odznaczają się powszechne "perfumy", czyli tak naprawdę wody perfumowane, nie mówiąc już o jeszcze lżejszych zapachach, jak woda toaletowa czy kolońska. Co to oznacza? 

Takie perfumy są niezwykle trwałe, nawet na skórze mogą utrzymywać się kilka dni, na tkaninach zaś znacznie dłużej. Przekłada się to oczywiście na ich cenę - niewielki flakonik prawdziwych perfum będzie kosztował co najmniej kilka tysięcy złotych. Rzecz jasna, grono odbiorców takich produktów jest bardzo małe. Nic zresztą dziwnego, gdyż takie produkty nie są zbyt praktyczne.

Ich zaletą jest co prawda fakt, że wystarczy minimalna ilość, by wokół roztaczać piękny zapach, jednak uciążliwe może być to, że łatwo z nimi przesadzić. Poza tym raczej nikomu niepotrzebny jest zapach utrzymujący się aż kilka dni na ciele - wszak i tak szybko trzeba będzie go zmyć, biorąc kąpiel. Wody perfumowane są więc znacznie bardziej popularne. A czym się charakteryzują? 

Black Opium

Yves Saint Laurent Black Opium

Woda perfumowana - najpopularniejszy produkt z rodziny zapachów 

Wody perfumowane są nieporównywalnie tańsze niż perfumy, co jest spowodowane przede wszystkim niższym stężeniem olejków zapachowych, sięgającym 10-15%. Różnica jest zatem znaczna, choć oczywiście wśród takich "perfum", zwłaszcza naprawdę dobrych, także można znaleźć bardzo trwałe zapachy, których jakość usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagające osoby. Poza tym wody perfumowane nie kosztują bardzo dużo. Oczywiście jest to kwestia względna, niemniej ich ceny w większości są osiągalne dla wielu osób, tym bardziej że jest wiele miejsc i okazji, by kupować je jeszcze taniej. 

Versace Bright Crystal

Versace Bright Crystal

Wody perfumowane są zwykle popularniejsze niż wody toaletowe, które mają jeszcze mniejsze stężenie substancji zapachowych - choć oczywiście nie zawsze jest to ich wadą, o czym poniżej. 

Czy warto wybierać wodę toaletową? 

Osoby lubiące otaczać się pięknym zapachem zwykle chcą, by był on mocno wyczuwalny. Po co zatem używać wody toaletowej, której stężenie olejków zapachowych wynosi zaledwie 5-10%? Wbrew pozorom, zalet takiego rozwiązania jest bardzo wiele. Najlepiej świadczy o tym fakt, że wielu producentów wypuszcza jednocześnie na rynek te same produkty w wersji damski i męski EDP, czyli wody perfumowanej, i EDT - wody toaletowej. Ta pierwsza jest mocniejsza, druga - lżejsza.

Nie zawsze przy tym woda toaletowa jest dużo tańsza. A czym się różni? Przede wszystkim stężeniem, jak było wspomniane, olejków zapachowych, jest więc po prostu lżej wyczuwalna i często też nieco mniej trwała. Na tym jednak nie koniec. Czasami producenci wprowadzają też pewne modyfikacje w składzie, na przykład w przypadku, gdy woda perfumowana zawiera tak silnie pachnące składniki, że nawet w mniejszym stężeniu w wodzie toaletowej byłyby po prostu za mocne.

Dotyczy to zwykle nut bazowych, które pachną najsilniej, jak drzewo sandałowe, ambra czy piżmo. Co ciekawe, niektóre kompozycje składają się z tak silnych zapachów, iż występują tylko w wersji EDT, gdyż w większym stężeniu byłyby po prostu drażniące i trudne do zniesienia. Analogicznie, inne mają tylko wariant EDP, gdyż składają się z na tyle delikatnie pachnących składników, iż tworzenie wersji EDT nie miałoby sensu - taki produkt byłby zbyt ulotny, praktycznie niewyczuwalny. 

Christian Dior Dolce Vita

Christian Dior Dolce Vita

Kiedy wybierać wodę perfumowaną, a kiedy toaletową? 

Producenci wypuszczający na rynek te same lub prawie identyczne zapachy w obu tych wersjach mają na celu nie tylko umożliwienie klientom dokonania wyboru według własnego gustu, czy chcą zapachu lżejszego, czy mocniejszego. Z zasady woda toaletowa jest przeznaczona do użytkowania latem, kiedy to mocne wonie mogą męczyć, perfumowana zaś otula głębokim zapachem jesienią i zimą.

Z tego też powodu obie wersje mogą nieraz różnić się składnikami, które przypisywane są do różnych pór roku. Wersje wiosenne i letnie zwykle są wzbogacane o rześkie nuty owoców, odświeżających ziół, morskie czy ozonowe, na zimę zaś wybierane są zazwyczaj zapachy gourmet, czyli jadalne, jak wanilia i kakao, a także piżmo, ambra i inne, kojarzone z ciepłem, jak szyprowy imbir i różnego rodzaju zioła. 

Na tym jednak nie koniec. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, inni zaś po prostu nie przywiązują do tego wagi, na dzień powinno się używać lżejszych zapachów, by nie męczyć otoczenia, a cięższe powinny być zarezerwowane na wieczór. Mało kto stosuje się do tej zasady, zwłaszcza w Polsce (nie pozwalają sobie na to na przykład eleganckie Francuzki - czyli mieszkanki kraju, z którego perfumy pochodzą).

Warto jednak ją sobie przyswoić, gdyż stosowanie ciężkich perfum w lato, jak i w dzień, od samego rana, może przyprawić o ból głowy, nie tylko użytkownika czy użytkowniczkę, ale też otoczenie, a także jest w złym guście. Stosowana na wieczór lekka woda toaletowa może zaś "zniknąć" bez śladu wśród perfum innych uczestniczek imprezy. Oczywiście przy tym zapachy powinny być dopasowywane też do stylizacji - trudno wyobrazić sobie, by lekki, ulotny zapach pasował do wieczorowej kreacji. 

Dolce Gabana Dolce Garden

Dolce & Gabana Dolce Garden

Ulubiony zapach o każdej porze 

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć na uwadze powyższe, a jednocześnie nie chciałyby rozstawać się ze swoim ukochanym zapachem ani o żadnej porze doby, ani roku, jest właśnie opcja stosowania i EDT, i EDP. To też jest jednym z ważniejszych celów, jakie przyświecają producentom wypuszczającym swe zapachy w obu tych wariantach.

Mając wodę toaletową i perfumowaną o tym samym lub prawie identycznym zapachu, można pachnieć nim zawsze - w dzień i w lato lżej, wieczorem i zimą - mocniej. Jest to idealne rozwiązanie: zapach nigdy nie będzie męczył, a jednocześnie jego trwałość w każdym przypadku będzie satysfakcjonująca. Poza tym wpłynie to pozytywnie na wizerunek - osoba mocno wyperfumowana i dusząca swoje otoczenie postrzegana jest jako dość tandetna. 

Ma to też duże znaczenie praktyczne - wybieranie wody toaletowej na przykład zimą zwykle sprawia, że zapach wydaje się nazbyt lekki i wówczas zużywa się go więcej, by czuć i roztaczać go mocniej. 

Christian Dior Sauvage

Christian Dior Sauvage

EDP i EDT - wydobądź z nich potencjał 

Oczywiście moc i wody perfumowanej, i toaletowej w dużej mierze zależy też od stosowanych do ich produkcji składników, nie tylko od stężenia olejków zapachowych. Jasne jest bowiem, że niektóre substancje pachną bardzo wyraziście, inne zaś - słabo. Może się zatem okazać, że niektóre wody perfumowane, na przykład kwiatowe, są słabo wyczuwalne, toaletowe zaś, oparte choćby na ziołach, porażają swoją trwałością i doskonałą projekcją. 

Poza tym ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób używa się perfum. Coco Chanel mawiała, że kobieta powinna perfumować się tam, gdzie chciałaby być całowana, ale znacznie lepszym wyjściem będzie aplikowanie zapachu w miejsca, gdzie pulsuje krew. Są one cieplejsze niż reszta ciała, a w wyższej temperaturze zapach jest mocniej wyczuwalny, niezależnie od tego, czy będzie to mocna woda perfumowana, czy lekka toaletowa. Zapach też utrzyma się dłużej. Miejsca te to między innymi boki szyi, skóra za uszami, nadgarstki, zgięcia łokci, a także obszar między piersiami i pod kolanami.

Zostaw odpowiedź