Z czego zrobione są perfumy?

Z czego zrobione są perfumy?

Zapach to szeroko rozumiane pojęcie: określa ono zarówno przyjemny aromat, jak i niemiłą woń.

Unoszące się wokół nas zapachy

Aromaty otaczają nas ze wszystkich stron, czy to jesteśmy w domu, czy na zewnątrz pomieszczeń, wśród ludzi lub wśród zwierząt, a każdy zapach jest innego rodzaju. Przebywając w tłumie, po pewnym czasie przestajemy zwracać na nie uwagę do czasu, gdy jeden z aromatów zaczyna się zdecydowanie wyróżniać.

Miły, intrygujący, sukcesywny zapach sprawia, że każdy, kto znalazł się w jego zasięgu, zastanowi się nad jego źródłem pochodzenia. Mowa tu o specyfikach stworzonych w laboratoriach, a mianowicie perfumach, które zawierają kompozycje woni pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, bądź zostały stworzone z połączenia różnych, aromatycznych związków chemicznych.

Najlepsze perfumy damskie produkowane są o określonym i nazwanym zapachu. To żmudny i długotrwały proces, składający się z kilku etapów – każdy z nich wymaga najwyższej precyzji, higieny oraz cierpliwości, ponieważ podczas tworzenia kompozycji zapachowych nieraz można pomylić się w proporcjach, co skutkuje niezamierzonym efektem.

Zapachy w starożytności

Zapach stworzony z olejków eterycznych znany jest już od czasów starożytnych. Sztuką pozyskiwania wonności z roślin zajmowali się pradawni Egipcjanie, używając ich do uświetniania swoich obrzędów i rytuałów. Substancje te stosowano także do nacierania ciała i włosów w starożytnej Grecji.

Z biegiem lat, ulepszono technikę pozyskiwania olejków eterycznych z roślin, a także nauczono się konserwować zapach przy pomocy alkoholu, co pozwoliło na rozwinięcie produkcji perfum na większą skalę oraz lepszą możliwość ich dłuższego przechowywania.

Wkrótce, wonności trafiły do Europy i na inne kontynenty, gdzie nauczono się je razem łączyć oraz tworzyć aromaty syntetyczne i dodawać je do naturalnych zapachów z olejków roślinnych.

Z czego zrobione są perfumy?

Do produkcji perfum wykorzystuje się olejki eteryczne, zawarte w roślinach - najczęściej kwiatach, ziołach, pachnących trawach, korach drzew lub przyprawach aromatycznych, typu: cynamon, goździki, wanilia i tym podobnych; zapachy odzwierzęce – obecne w piżmie, ambrze, miodzie, a także zapachy syntetyczne, stworzone na potrzebę konkretnej partii perfum. Obecnie, z naturalnych zwierzęcych zapachów wykorzystywany bywa tylko miód, natomiast zapach piżma oraz ambry zastępuje się syntetykami.

Jak przebiega produkcja perfum?

Profesjonalna produkcja perfum zaczyna się od przyjęcia zamówienia na partię perfum o określonej kompozycji zapachowej, w której może dominować ustalony aromat cytrusów, kwiatów lub korzenny. Po opracowaniu receptury i zmieszaniu wszystkich koniecznych ingrediencji dodaje się utrwalacz, a następnie nośnik zapachu, w postaci etanolu, oleju lub wody. Końcowym etapem jest zabarwienie gotowego produktu na dowolny kolor lub pozostawienie go w barwie transparentnej. Całość zamyka się w hermetycznych pojemnikach i odstawia do wymieszania się składników i nabrania zamierzonej woni.

Po ukończeniu tego etapu następuje seria testów, która ma na celu sprawdzenie trwałości zapachu, mieszanie się z innymi zapachami znajdującymi się na podłożu powierzchni testowanej, oraz możliwość powodowania skutków ubocznych, po naniesieniu ich na skórę ludzką. Jeżeli testy wyjdą pomyślnie, jakość wyprodukowanych perfum nie budzi żadnych zastrzeżeń, a ich zapach uzyskał aprobatę zamawiającego, produkt jest rozlewany do ozdobnych flakonów, które następnie są pakowane w kartoniki i przekazywane zlecającemu.

Zostaw odpowiedź